دسته‌بندی نشده

نحوه چیدمان اتاق نشیمن

اصول طراحی اتاق نشیمن مدرن

در طراحی اتاق نشیمن و پذیرایی به سبک مدرن لازم است تا اصول طراحی مدرن را در انتخاب‌های خود رعایت کنید. در ادامه 5 تا از مهم‌ترین ویژگی های اتاق نشیمن مدرن را یکی یکی مرور می‌کنیم:

 1. از المان‌های تزئینی بسیار کمی استفاده کنید
 2. بهتر است که استفاده از عناصر تزئینی با خطوط منحنی را کنار بگذارید (وجود خطوط مستقیم، صاف و زاویه‌دار از ویژگی‌های سبک مدرن است)
 3. از رنگ‌های خنثی به عنوان تم رنگی اصلی در طراحی اتاق نشیمن مدرن استفاده کنید. رنگ‌های سفید، مشکی و تناژ‌های مختلف رنگ طوسی از جمله رنگ‌های خنثی می‌باشند. می‌توانید با توجه به سلیقه خودتان رنگ‌های گرم یا سرد را  در کنار رنگ‌های خنثی به کار ببرید
 4. بهتر است که پرده‌های اتاق نشیمن ساده و به رنگ روشن باشند
 5. از مبلمان و میز و صندلی‌هایی با طراحی مدرن استفاده کنید (مبلمان مدرن اغلب ساده هستند و تزئینات‌شان چه روی چوب و چه روی پارچه به صورت خطوط هندسی زاویه‌دار می‌باشد)

البته هیچ یک از این نکات به صورت مطلق به کار نمی‌روند. مثلا در تصویر زیر نمونه ای طراحی اتاق نشیمن مدرن را می‌بینید که میز و صندلی‌های با خطوط منحنی دارد.

اصول طراحی اتاق نشیمن سنتی

افراد زیادی هستند که دکوراسیون سنتی را به سبک‌های دیگر ترجیح می‌دهند. نکاتی وجود دارند که برای طراحی اتاق نشیمن سنتی باید آن ها را به کار ببرید. 

در ادامه 5 تا از مهم‌ترین استاندارد های اتاق نشیمن به سبک سنتی را مرور می‌کنیم:

 1. مهم‌ترین نکته در چیدمان سنتی اتاق نشیمن وجود جزئیات و استفاده از المان‌های تزئینی زیاد است
 2. برخلاف سبک مدرن وجود خطوط منحنی و پر پیچ و خم از مشخصه‌های سبک دکوراسیونی سنتی می‌باشد
 3. رنگ مناسب برای طراحی نشیمن سنتی رنگ‌های گرم با تناژهای تیره‌تر هستند. مثل قهوه‌ای، زرشکی، سبز و طلایی. به طور کلی در دکوراسیون سنتی آزادی عمل بیشتری برای انتخاب رنگ دارید اما باید بدانید که استفاده از رنگ‌های پاستیلی در این سبک ممنوع است
 4. بهتر است که پرده های اتاق نشیمن سنتی چه از نظر طراحی و چه از نظر طرح و نقش دارای جزئیات و رنگ و لعاب بیشتری باشند. بر خلاف سبک مدرن، این سبک توصیه‌ی چندانی به سادگی ندارد.
 5. از مبلمان و میز و صندلی‌هایی با طراحی سنتی و کلاسیک استفاده کنید. مبلمان سنتی اغلب دارای تزئینات و دیتیل اجرایی زیادی روی چوب و پارچه هستند. مبلمان استیل و مبلمان چوبی منبت‌کاری شده بهترین گزینه برای شما هستند.

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم هیچ یک از نکات فوق‌الذکر مطلق نیستند. مثلا در تصویر بالا که چیدمانی از اتاق نشیمن سنتی نشان داده شده، از مبلمان منبت‌کاری استفاده نشده است. همانطور که می‌بینید علی‌رغم استفاده از مبلمان تمام پارچه راحتی و مبلمان چرم و چوبی کلاسیک به صورت تلفیقی، فضای کل نشیمن کاملا سبک سنتی خود را نشان می‌دهد. 

طراحی اتاق نشیمن کوچک، مناسب آپارتمان‌های امروزی

امروزه بسیاری از خانه‌های آپارتمانی متراژهای کمی دارند و اغلب با خانه‌هایی با اتاق نشیمن کوچک مواجه هستیم. طبیعتا اگر بخواهیم منزل کوچک‌مان را دلباز و زیبا چیدمان کنیم، نیاز داریم تا اصول طراحی اتاق نشیمن برای خانه خانه های کوچک را بدانیم. ما فکر می‌کنیم که کاربردی‌ترین و مهم‌ترین قوانین چیدمان اتاق نشیمن کوچک را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی نمود:

 1. بهتر است که دیوار ها را رنگ روشن بزنید تا  فضا را بزرگ‌تر نشان دهند
 2. استفاده از مبلمان راحتی با رنگ‌های روشن نیز به بزرگ‌تر نشان دادن فضا کمک می‌کند
 3. اگر کفپوش پارکت یا سرامیک تیره دارید، می‌توانید فرش را نیز روشن انتخاب کنید. در غیر اینصورت بهتر است که از رنگ‌های تیره‌تر برای فرش استفاده کنید.  زیرا فرش تیره هم جلوه‌ی بیشتری روی پارکت روشن دارد و هم از نظر چرک‌تاب بودن راحت‌تر هستید
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *